Për të luftuar atë, duhen ndjekur disa rregulla edhe në tavolinë. Ju sjellim një diete 3-ditore dhe disa këshilla të vlefshme të cilat duhet t’i keni pjesë të stilit tuaj të të ushqyerit.
Duhet te evitoni:
Mishin e dhjamosur; ushqimet e gatshme; lëngjet e gazuara; majonezën, gjalpin, ëmbëlsirat, të skuqurat.
Preferohen:
Frutat e freskëta; perimet, vaj ulliri, bukë integrale; kërpudha; mjaltë; mish i kuq; kos dhe qumësht i skremuar, cereali

Dita 1
Mëngjesi
-Një filxhan kafe
-Cereali me kos pa yndyre
Paradreka
-Lëng portokalli i shtrydhur
Dreka
-Sallatë me domate, rukola dhe speca
Pasdreka
-Fruta të stinës me limon
Darka
-Gjoks pule pa kripë (në vend të saj gjatë pjekjes shtoni disa pika lëng limoni)
-Sallatë rukola
-Ananas sa të dëshironi

Dita 2
Mëngjesi
-Një filxhan kafe
-Krakers integrale me mjaltë
Paradreka
Lëng i shtrydhur me mango dhe kajsia
Dreka
-Sallatë domate, spinaq i zier me limon
-Sorbeto limoni
Pasdreke
-Një banane
Darka
Perime të pjekura me djathë
Ananas sa të dëshironi

Dita 3
Mëngjesi
-Një filxhan kafe me qumësht të skremuar
-Biskota Integrale
Paradreke
-Lëng molle i shtrydhur
Dreka
Supë e ftohtë shoqëruar me bukë integrale
Pasdreka
-Pjeshka ose kajsia sa të dëshironi
Darka
-Peshk i gatuar në avull (Koca)
-Sallatë me marule e shoqëruar me vaj ulliri dhe limon
-Bukë integrale
-Fruta stine sa te dëshironi

Radari.al