Në sezonin e tij të tretë në Camp Nou, Frenkie de Jong e gjen veten duke parë një të ardhme të pasigurt te Barcelona.

Nënshkruar për një tarifë marramendëse prej 86 milionë eurosh nga AFC Ajax në 2019-ën, gjëra të mëdha priten nga holandezi. Ndërsa ai ka treguar pamje të cilësisë së tij të padiskutueshme, 24-vjeçari nuk ka qenë në gjendje ta bëjë këtë në mënyrë të qëndrueshme.

Një nga grindjet kryesore ndaj holandezit është se ai shpesh mungon në ndeshjet e mëdha. Dhe, ky ishte rasti përsëri javën e kaluar pasi Frenkie de Jong nuk arriti të kishte asnjë lloj ndikimi pas fillimit kundër Real Madridit në gjysmëfinalet e Superkupës Spanjolle.

Ish-madhulli i Ajax-it u tërhoq në pjesën e parë në favor të Pedrit pas 45 minutave zhgënjyese, gjë që tani ka ngritur pikëpyetje të mëtejshme për të ardhmen e tij. Më herët ishte raportuar se mesfushori ishte një nga ‘të paprekshmit’ në klub, por mund të mos jetë më kështu.

Sipas El Nacional, Barcelona tani është gati të shqyrtojë mundësinë e shkarkimit të de Jong, edhe pse kampionët e Premierligës, Manchester City, kërkojnë ta nënshkruajnë atë.

Pep Guardiola besohet se është një admirues i madh i mesfushorit holandez dhe dëshironte ta nënshkruante atë jo shumë kohë më parë. Megjithatë, ai ishte pritur me një refuzim nga Joan Laporta në atë kohë.

Por, ky qëndrim tashmë është kuptuar se ka ndryshuar pasi të mëdhenjtë katalanas janë të hapur për të negociuar një shitje. Shfaqja e perspektivave të mesfushës si Gavi, Nico Gonzalez dhe Pedri thuhet se ka luajtur një rol në ndryshimin e mendjes së Blaugranas për situatën e holandezit.

De Jong, nga ana e tij, do të ishte gjithashtu i hapur për një ndryshim të klubit nëse i ofrohet një projekt më i mirë sportiv dhe do të ulej për të diskutuar të ardhmen e tij me Barçën në verë.

Me Bayern Munich gjithashtu në mesin e klubeve të interesuara, ish-yllit të Ajax mund t’i kërkohet të marrë disa vendime të rëndësishme disa muaj më vonë.

Radari.al