Një CEO i kriptomonedhës është bërë një nga njerëzit më të pasur në botë. Changpeng “CZ” Zhao, i cili drejton shkëmbimin e kriptove Binance, i është bashkuar radhëve të miliarderëve më të mirë në botë, me një vlerë neto të vlerësuar prej të paktën 96 miliardë dollarësh, sipas llogaritjeve të reja nga Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg.

Pasuria e parashikuar e Zhaos tani rivalizon atë të themeluesit të Oracle, Larry Ellison dhe tejkalon atë të Mukesh Ambani, manjatit indian, pasuria e të cilit është rritur gjithashtu gjatë dy viteve të fundit.

Ngjitja e sipërmarrësit kinezo-kanadez është emblematike e krijimit të shpejtë të pasurisë në kohën kur monedhat dixhitale janë duke përparuar së tepërmi.

Vitin e kaluar, themeluesit e tjerë të kriptove patën gjithashtu fitime të mëdha ndërsa vlera e monedhave virtuale u rrit, me krijuesin e ethereum, Vitalik Buterin dhe themeluesin e Coinbase, Brian Armstrong,  të cilët arritën të dy të bëheshin miliarderë.

Miliarderi i ri duket se ka plane për paratë e tij,teksa burime paraprake bëjnë me dije se një pjesë e tyre do të shkojë për bamirësi. 

Radari.al