Cristiano Ronaldo i ka dalë në mbrojtje menaxherit të përkohshëm të Manchester United, Ralf Rangnick, por ka kërkuar që klubi të përfundojë në treshen e parë në Premier League këtë sezon.

Pavarësisht një rekordi prej katër fitoresh, dy barazime dhe një humbje në shtatë ndeshjet e tij në krye, United nuk është dukur aspak bindës.

“Që kur mbërriti pesë javë më parë, ai ndryshoi shumë gjëra”, tha Ronaldo për Sky Sports. “Por atij i duhet kohë për t’ua përcjellë idetë e tij lojtarëve.

“Duhet kohë, por besoj se ai do të bëjë një punë të mirë. Ne e dimë se nuk po luajmë futbollin më të mirë, por kemi shumë ndeshje për të përmirësuar.

“Që kur ai erdhi, mendoj se në disa pika jemi më mirë, por atij i duhet kohë. Nuk është aq e lehtë të ndryshosh mentalitetin e lojtarëve dhe mënyrën e lojës së tyre, kulturën, sistemin si kjo. Besoj se ai do të bëjë një punë të mirë.”

Gjërat më mirë përmirësohen shpejt, megjithatë, me Ronaldon që këmbëngul se çdo gjë nën të tretën nuk është mjaft e mirë për klubin.

“Manchester United duhet të fitojë ligën ose të jetë i dyti apo i treti”, tha ai.

“Unë nuk shoh pozicione të tjera për Manchester United për të qenë i sinqertë, nuk shoh. Në sytë e mi, nuk e pranoj që mentaliteti ynë të jetë më i vogël se të jemi në top treshen e Premier League”.

Portugezi gjithashtu pranoi se e ka pasur të vështirë të përshtatet me jetën në Old Trafford pasi ai tashmë ka përjetuar të luajë për tre trajnerë të ndryshëm këtë sezon.

“Ne ndryshuam Ole, pastaj [Michael] Carrick [menaxheri kujdestar], pastaj këtë trajner të ri.

“Është e vështirë kur ndryshon kaq shumë, është gjithmonë e vështirë.

“Është gjithmonë e trishtuar dhe e vështirë. Ole luante me mua më parë dhe tani ai ishte trajner. Një person fantastik. Kur u largua, të gjithë ishin të trishtuar, por kjo është pjesë e futbollit.

“Kur gjërat nuk shkojnë ashtu siç dëshiron klubi, klubi duhet të ndryshojë. Isha i zhgënjyer, por duhet ta kuptojmë klubin. Ishte e vështirë por jeta vazhdon.

“Por unë ende besoj se ne jemi në gjendje të bëjmë një sezon të mirë. Ne e dimë se do të duhet kohë për të bërë idetë e trajnerit të ri në fushë.

“Por unë pres me padurim. Duhet të punojmë shumë, duhet të jemi bashkë si lojtarë. E dimë që nuk jemi në momentin më të mirë, por besoj se duke punuar shumë mund të arrijmë gjëra të rëndësishme, edhe këtë vit”.

Pavarësisht këtyre vështirësive, Ronaldo ka arritur të shënojë 14 herë në të gjitha garat këtë sezon.

Radari.al