Barcelona viziton Bayern Munich të mërkurën duke u detyruar të fitojë për të mbajtur në duart e veta fatin e saj në Champions League. Nuk arrin të marrë tre pikë nga Allianz Arena dhe Barça do të bjerë në Europa League nëse Benfica mposht Dynamo Kyiv.

Barcelona në Europa League tingëllon e paimagjinueshme, por kjo ka ndodhur në të kaluarën jo shumë të largët dhe ndodhi kur trajneri i ri Xavi ishte ende herët në karrierën e tij të lojës.

Është e vështirë të imagjinohet një skuadër e përbërë nga Ronaldinho, Carles Puyol, Xavi, Andrés Iniesta dhe Luis Enrique që duhet të bëjnë tregtinë e tyre në Europa League. Ose Kupa Uefa, siç quhej në atë kohë.

Por besoni apo jo, një përfundim në vendin e gjashtë në La Liga nën drejtimin e Louis van Gaal – ai u largua nga përmbajtja reciproke në mes të sezonit dhe u zëvendësua nga Radomir Antić – do të thoshte pikërisht ajo që i ndodhi Barçës në 2003/04.

Ishte hera e parë që nga 1995/96 që klubi do të fillonte një fushatë jashtë Chamions League dhe e vetmja herë që nga viti 2001 që ata kanë luajtur në një kompeticion evropian të ndryshëm nga Champions League.

Barcelona ishte në rrëmujë, duke u rrëmbyer nga efektet e një shkrirjeje financiare dhe duhej të largohej nga një krizë nga presidenti i ri, Joan Laporta.

Frank Rijkaard hyri në rrënojat e mbretërimit të mëparshëm, i ngarkuar me rikthimin e një stili tërheqës të lojës që sjell sukses të modeluar në themelet e vendosura nga Johan Cruyff. Bie nga hiri apo jo, Barcelona ende konsiderohej një nga favoritët e rëndë për të marrë trofeun.

Në vend të formatit të fazës së grupeve, gara që zhvillon sot, Kupa UEFA u vendos në ndeshjet e drejtpërdrejta me nokaut me sistem vajtje-ardhje që nga fillimi.

Djemtë e Rijkaard u vendosën kundër sllovakëve MŠK Púchov në raundin e parë dhe pavarësisht se holandezi zgjodhi skuadrën e tyre më të fortë të mundshme, spanjollët u penguan në një barazim 1-1 jashtë shtëpisë.

Një hat-trick nga Ronaldinho e ndihmoi Barcelonën të mposhtte 8-0 në ndeshjen e kthimit tre javë më vonë, ndërsa përparimi nga raundi i parë u vulos.

Më pas, ata u lehtësuan para Panionios dhe Brondby, ndërsa filluan të përkulnin dhëmbët, duke vendosur një ndeshje të raundit të 1/16 me Celtic.

Të dy skuadrat janë takuar 10 herë në Champions League që nga viti 2004, ku Barcelona ka fituar tetë nga këto takime, duke shënuar 27 gola.

Me këtë rast, megjithatë, Barça përfundoi pa fitore dhe pa gola. Një natë me temperament të lartë në Glasgow dëshmoi se ishte shpërbërja e kësaj skuadre të Barcelonës.

Rab Douglas dhe Thiago Motta panë të kuq për një përleshje në tunel gjatë pushimit të pjesës së parë përpara se Javier Saviola të përjashtohej gjithashtu për goditjen kundër Alan Thompson në fillimin e pjesës së dytë.

Nëntë lojtarët e Barcelonës nuk mundën të duronin dhe Thompson e fshiu veten për të shënuar golin vendimtar në minutën e 59-të.

Kthehu në Camp Nou, vendasit nuk mundën të gjenin dy golat e nevojshëm, pavarësisht se u përballën me portierin 19-vjeçar David Marshall në debutimin e tij të plotë evropian. Një rrugëtim evropian, një nga klubet më të mëdha në botë që nuk donte ta niste kurrë, kishte përfunduar.

Xavi do të shpresojë se nuk do të duhet të përfaqësojë Barçën në atë kompeticion më kurrë. Por historia e ka zakon të përsëritet.

Radari.al