Ndërsa një Ole Gunnar Solskjaer i ndëshkuar kthehet në Norvegjinë e tij të lindjes, a merr ai me vete retë e errëta që kanë varur për kaq shumë kohë mbi Manchester Unitedin e tij të dashur?

Është ndoshta një pyetje ironike t’i bëhet një njeriu, përmbledhja fillestare e të cilit ishte heqja e mjegullës toksike që kishte mbytur klubin gjatë javëve të fundit të mandatit të Jose Mourinhos.

Duket se është një pjesë integrale e përshkrimit të punës së trajnerit të United këto ditë. Menaxhimi i ekipit vjen me barrën më të madhe për të qenë i radhës për të pastruar infeksionin që bllokon venat e klubit.

Ndërsa menaxherët luftojnë në shkallë të ndryshme për t’i detyruar çështjet e futbollit në krye të axhendës së Old Trafford, kalbja e vërtetë është në sfond, duke thithur jetën nga gjithçka.

Mos bëni gabim, nuk ka asnjë arsye që fansat të kenë optimizëm të vërtetë për sa kohë që zërat e Joel Glazer dhe Ed Woodward mbysin gjithçka tjetër.

Pasi Super Liga Evropiane e ndërprerë rifokusoi mendjet drejt kabalës gërryese që u përpoq të zgjidhte strukturën e futbollit për hir të lakmisë së tyre, pati një shans të shkurtër ndryshimi.

Tifozët u siguruan se ishin nxjerrë mësime.

Sidoqoftë, çdo përmendje e kërkimit të fundit të menaxherit duket se graviton rreth emrave të lodhshëm të Joel Glazer, Ed Woodward dhe Richard Arnold. Të jep përshtypjen se vendimet e futbollit janë ende në duar të gabuara.

Përveç kontrollit më të madh mbi çështjet e futbollit, çfarë tjetër do të duhet të rregullojë menaxheri i ardhshëm?

Së pari, ai do të gjejë një anë që i mungon një identitet. Në momente të ndryshme gjatë mbretërimit të Solskjaer, tifozët kanë parë kundërsulme deri në presing me gjysmë zemre, pa ndonjë qasje plotësisht bindëse.

Për të fituar mbi ata tifozë, ata do të kërkojnë të shohin një identitet. Preferohet një që përputhet me traditën dhe luan futboll me energji të lartë me këmbën e përparme.

Më pas, lojtarët do të duhet të zgjidhen vetëm për performancën. Tolerimi i ekraneve nën standard nuk duhet të jetë më një opsion. Skuadra është mjaft e thellë për t’u rikthyer në mentalitetin e viteve më të mira të klubit.

Çështja e mesfushës gjithashtu nuk mund të injorohet. Mund të argumentohet se dështimi i tij për të gjetur një strukturë dhe personel që balanconte mbrojtjen dhe sulmin shkoi shumë drejt shkarkimit të Solskjaer.

Nëse ka para në gjoksin e luftës, menaxheri i ri duhet të përballohet të paktën një, ndoshta dy, mesfushorë të klasit të lartë. Me Paul Pogba që duket i destinuar të largohet, kjo mund të nënkuptojë një të tretën.

Ndoshta Akademia mund të mbështetet për një yll të ri në pritje?

Më në fund është çështja e mprehtë e Cristiano Ronaldos. Konsensusi i përbashkët është se ai është një luks që nuk mund të akomodohet në lojën moderne.

Ana e kundërt është se, me gjithë kritikat për shkallën e punës së tij, ai ka ende aftësinë e paçmuar për të fituar çdo lojë. Është një thirrje e madhe.

Shumë për t’u marrë parasysh atëherë. Shpresojmë që shkalla e detyrës të mos jetë aq e madhe sa të pengojë kandidatin e duhur nga marrja e kupës së helmuar.

Shpërblimet e mundshme janë të mëdha. Merreni siç duhet dhe pavdekësia të thërret. Merreni gabim dhe era e keqe e dështimit mund të duhen vite për t’u hequr. E tillë është jeta në klubin më të madh, më të çmendur në botë.

Radari.al