Duke qenë i ngadalshëm në krijimin e një plani pasardhës për menaxherin në largim, Ole Gunnar Solskjaer, bordi i Manchester United ka arritur shpejt në një rresht në lidhje me një emërim të përkohshëm.

Trajneri Michael Carrick u vu në krye të përkohshëm të ekipit për ndeshjen e së martës në Grupin F të Ligës së Kampionëve kundër Villarealit, por hierarkia e Djajve të Kuq ka qenë e zënë me zhvillimin e një liste të ngushtë të kandidatëve për të drejtuar klubin deri në fund të sezonit.

Për sa i përket një pasuesi të përhershëm, Mauricio Pochettino i Paris Saint Germain dhe Erik ten Hag i Ajax-it përflitet si favorit, por duket se nuk ka gjasa që të largohen nga klubet e tyre përkatëse në mes të sezonit aktual.

Prandaj nevojitet një dorë e qëndrueshme për të drejtuar anijen ndërkohë dhe, sipas The Telegraph, United shpreson se ai do të mbikëqyrë llojin e kthesave të Rafael Benitez dhe Guus Hiddink të ofruara gjatë periudhave të përkohshme në Chelsea.

Gazeta beson se ekziston një listë e ngushtë prej pesë kandidatësh për rolin kujdestar, nga të cilët ata emërojnë katër: Ralf Rangnick, Ernesto Valverde, Lucien Favre dhe Rudi Garcia.

The Mail pretendon se emri i pestë në listë është bosi portugez Paulo Fonseca.

Rangnick duket si një nga baballarët themelues të sistemit ‘Gegenpress’ i punësuar me kaq sukses në Liverpool nga studenti i tij i dikurshëm, Jurgen Klopp.

Sipas The Times, Rangnick është “i gatshëm të lërë rolin e tij si drejtues i sporteve dhe zhvillimit në Lokomotiv Moskë, por vetëm nëse atij i jepet një rol të rëndësishëm në United përtej këtij sezoni”.

Gazeta shton gjithashtu se “Ed Woodward, nënkryetari ekzekutiv i klubit, është një admirues i ish-trajnerit 63-vjeçar të Schalke, i cili do të ishte në gjendje të dilte nga kontrata e tij aktuale me lehtësi relative”.

Megjithatë, duket se nuk ka gjasa që United të jetë i gatshëm t’i ofrojë atij vendin e punës në baza të përhershme, as ta emërojë atë në një rol drejtor futbolli, gjë që mund të çojë në një ngërç për sa i përket pozicionit të përkohshëm.

Favre ka avantazhin e të qenit i disponueshëm. 64-vjeçari bëri përshtypje te Borussia Dortmund midis 2018 dhe 2020 dhe ka qenë i suksesshëm në FC Zurich, Hertha Berlin, Nice dhe Borussia Monchengladbach. Megjithatë, ai nuk ka përvojë në menaxhimin e emrave të mëdhenj të yjeve si Ronaldo dhe Pogba.

Garcia gjithashtu është aktualisht pa klub, arritjet e tij në skuadrën franceze Lyon e bëjnë atë një opsion interesant. Siç u raportua këtu dje, ai udhëhoqi les Gones në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve, duke mposhtur Manchester City dhe Juventus gjatë rrugës, dhe gjithashtu bëri një punë të lavdërueshme në AS Roma.

Fonseca është padyshim i huaji për rolin. Eksperienca e tij kryesore erdhi me SC Braga në Ligën Portugeze dhe Shakhtar Donetsk në Ukrainë. Ndërsa ato periudha ishin të suksesshme, dhe ai gjithashtu pati një vit në FC Porto, ata nuk janë në llojin e klubit të nivelit të lartë që do të përgatiste një menaxher për punën e United.

Valverde, nga ana tjetër, sigurisht që ka një përvojë të tillë, duke menaxhuar FC Barcelona midis 2017 dhe 2020, duke fituar tituj të La Liga-s. Shumë besojnë se shkarkimi i tij nga Barcelona ndërsa ata ishin në krye të ligës ishte i ashpër.

Spanjolli raportohet se ka hyrë tashmë në bisedime me United dhe është i disponueshëm, duke e bërë atë ndoshta favoritin e shquar për rolin e përkohshëm, nëse ai është i përgatitur ta pranojë atë mbi këtë bazë.

Telegrafi sugjeron se ‘ekziston një dëshirë për të bërë emërimin sa më shpejt të jetë e mundur’, megjithëse ‘Michael Carrick, kujdestari aktual, është gati të marrë përgjegjësinë kundër liderëve të Premierligës, Chelsea në Stamford Bridge, nëse nuk caktohet një ndërmjetës para kësaj. ‘

Kjo sugjeron se mund të ketë një aktivitet të rëndësishëm në ditët në vijim, me Valverden shumë favorit për të marrë dremitje siç qëndrojnë gjërat.

Radari.al