Për fat të mirë, këto ditë nuk duhet domosdoshmërisht të jetoni në kufijtë e shoqërisë në mënyrë që të përvetësoni një stil jetese bohem. Kjo mënyrë jetese transferohet pa rënë në veshjet tona si dhe në dekorimin e shtëpisë në mënyrë që t’i japim pak më shumë magji jetës sonë të përditshme. Dhoma e ndenjes, dhoma e ngrënies, madje edhe dhoma bohem foshnjore janë bizhuteritë e vërteta në dizajnin e brendshëm, për sa kohë që ju dini si t’i bëni ato të funksionojnë. Po ju mbarojnë idetë? Artikulli aktual vjen në ndihmë me rreth njëzet propozime sinqerisht interesante më poshtë!

Si të dekoroni dhomën bohem të foshnjës si një profesionist?

dhoma e foshnjeve stili boho elegant druri i bardhe natyral
dhoma e foshnjeve stili boho elegant druri i bardhe natyral

Më afër hipave amerikanë të viteve 60 dhe 70 sesa shkrimtarëve francezë të shekullit të 19-të, stili bashkëkohor boho chic nuk është aspak i vështirë për tu arritur. Duke ndjekur disa rregulla themelore dhe duke marrë shumë frymëzim nga galeria jonë e fotove më në fund do të jeni në gjendje të zbatoni dhomën tuaj bohem bebe që do të duket identike me kopertinën e një reviste dekoruese!

Bollëku i materialeve është i domosdoshëm

Dhomë për foshnje dekor bohem kolltuk kembesh bambu
Dhomë për foshnje dekor bohem kolltuk kembesh bambu

Gjëja e parë që duhet të dini kur provoni stilin bohem për herë të parë është se ai feston përdorimin e njëkohshëm të disa materialeve të ndryshëm. Por çfarë do të thotë saktësisht kjo? Kjo do të thotë që rekomandohet shumë të përdoren si druri, dhe metali, dhe qelqi, dhe tekstile të ndryshme shtëpiake, të gjitha së bashku në një simbiozë të përsosur.

dekor mbizotërues i bardhë dhe bezhë çerdhe boho elegant
dekor mbizotërues i bardhë dhe bezhë çerdhe boho elegant

Secili prej këtyre materialeve ka strukturën e vet specifike dhe kështu krijon një efekt tjetër optik. E marrë në tërësi, kjo bollëk strukturor krijon një tërheqje vizuale të pashembullt dhe hedh një themel të fortë për çerdhen bohem në rregullat e artit. Ajo që vlen gjithashtu është mbivendosja e të gjitha këtyre materialeve me synimin për të krijuar “shtresa” të këndshme për syrin.

Favorizoni përfundimet komode

idetë e teksteve përdorin dhomën e foshnjave në stilin boho
idetë e teksteve përdorin dhomën e foshnjave në stilin boho

Për të njëjtin qëllim, ju lutemi përfundoni më shumë duke krijuar një efekt të ngrohtë, të rehatshëm dhe komod. Mobiljet e bëra prej druri natyral dhe tapiceritë e bëra nga fibra natyrale si liri, pambuku dhe leshi janë ndër zgjedhjet kryesore për ta bërë këtë. Gjithashtu favorizoni lloje të ndryshme të lëkurës, gëzofeve dhe lëkurave të kafshëve, të vërteta ose të rreme, sipas parimeve tuaja personale.

dhomë bohemi dhomë foshnje djep druri natyral
dhomë bohemi dhomë foshnje djep druri natyral

Mobiljet dhe objektet zbukuruese në thurje dhe bastun prej palme kacavjerrëse, artikujt prej tekstili në pëlhurë me gëlqere dhe materiale të thurura, të endura ose të thurura, në përgjithësi, i përshtaten idealisht idesë së pasurisë së teksteve të kërkuara. Në të njëjtën kohë, ata “respektojnë rregullin” e përfundimeve komode që i bën ata thjesht të shkëlqyeshëm për dhomën tonë të ëndrrave bohem bebe.

Deco objekte ide stye boho dhomë fëmijë djalë
Deco objekte ide stye boho dhomë fëmijë djalë

Edhe metalet që normalisht shkaktojnë ndjenjën e ftohtësisë, janë mjaft të ngrohtë në kontekstin e çerdhes bohem! Prandaj zgjidhni pajisje dhe aksesorë me fund bronzi, bakri, trëndafili ari ose bronzi sesa objekte dekorative me pamje argjendi, çeliku, zinku, alumini etj.

Lëreni sfondin bosh

temë elegante për foshnje djep jeshil deco kaktus
temë elegante për foshnje djep jeshil deco kaktus

Duke ndjekur ligjet e logjikës, ju duhet të mbani sfondin sa më të pastër për të bërë që gjithë kjo rrëmujë të funksionojë mirë. Prandaj, një pikturë murale e bardhë është një nga pajisjet më të mira për të nxjerrë në pah bollëkun e teksteve dhe objekteve dekorative që sapo janë renditur në paragrafët e mëparshëm.

Fto natyrën brenda dhomës bohem të foshnjave

elegante dekore fidanishte unisex shpirti
elegante dekore fidanishte unisex shpirti

Promovoni bimë jeshile dhe lëndë organike

foshnjë çerdhe elegancë karrige lëkundëse unisex
foshnjë çerdhe elegancë karrige lëkundëse unisex

Prekjet tropikale të theksuara nga bojërat e bardha të mureve

zbukurimi i çerdheve të bardha unisex prekjet tropikale
zbukurimi i çerdheve të bardha unisex prekjet tropikale

Ide origjinale për dekorimin e mureve në stilin boho chic

ide për dekorimin e mureve në dhomën e foshnjave boho chic
ide për dekorimin e mureve në dhomën e foshnjave boho chic

Perde të mrekullueshme të krijuara duke përdorur teknikën e ngjyrosjes së ngjyrave

perde qilimi në djep dhomë bohem foshnje ngjyrosin bojë
perde qilimi në djep dhomë bohem foshnje ngjyrosin bojë

Dhomë bohemiane për foshnje me disa prekje të ngjyrave të ndritshme

çerdhe bohem prek thekse me ngjyra të theksuara
çerdhe bohem prek thekse me ngjyra të theksuara

Ide zbukurimi me krijime fantastike makrame

kalë lëkundës dekor muri çerdhe boho macrame
kalë lëkundës dekor muri çerdhe boho macrame

Djepi i bardhë dhe makrame lëkunden në një dhomë shumë elegante për foshnje

Fëmijëve të bardhë swing dhomë foshnje makrame
Fëmijëve të bardhë swing dhomë foshnje makrame

Shporta Macrame dhe mbajtëse tenxhere për të kompletuar dekorin bohem

dekor muri dhome per femije shporta macrame teepee
dekor muri dhome per femije shporta macrame teepee

Djepi i bambusë dhe raftet e murit të drurit të përafërt në çerdhe boho elegant

djepi i dhomës së foshnjës bastun prej palme kacavjerrëse dhe bambu natyral
djepi i dhomës së foshnjës bastun prej palme kacavjerrëse dhe bambu natyral

Disa ide dekorimi në rozë për dhomën e vajzës

dhomë vajze bebe dekor rozë thekse elegante
dhomë vajze bebe dekor rozë thekse elegante

Pamje nga afër e jastëkëve dekorativë të adhurueshëm në të njëjtën dhomë

ide për dhomën e vajzave të pëlhurave tekstile barishte
ide për dhomën e vajzave të pëlhurave tekstile barishte

Karrigia e bardhë e infermierisë afër dritares në dhomën bohem të foshnjave

modelet e dhomës për fëmijë-kolltuku-të bardhë-raft-qilimi
modelet e dhomës për fëmijë-kolltuku-të bardhë-raft-qilimi

Puff marokene si mbështetëse këmbësh dhe mbulesë e trashë rrjetë për rehati maksimale

çerdhe bohem raftet marokene osmane ikea e verdhë
Radari.al