Ish-sulmuesi i Juventusit dhe Milanit, Mario Mandzukic, është emëruar ndihmës trajner i Kroacisë.

Mandzukic e nis karrierën e tij si trajner si numër 2 te Zlatko Dalic në ekipin kombëtar.

Mandzukic, i cili doli në pension pas një periudhe gjashtëmujore te Milani në fund të 2020-2021, është emëruar si ndihmësi i ri i Dalic në Kroaci.

35-vjeçari u luajt 89 herë nga kombëtarja, duke shënuar 33 gola në këtë proces. Ai ndihmoi Kroacinë në finalen e Kupës së Botës 2018, kur ata përfunduan nënkampione pas Francës në Rusi.

Mandzukic kaloi pesë vjet në Juventus midis 2015 dhe 2020, përpara se të transferohej në Katar dhe Al-Duhail.

Radari.al