Kanë kaluar muaj të mbushur me spekulime se kush do ta fitojë Topin e Artë të vitit 2021. Dy emrat në buzët e të gjithëve kanë qenë vazhdimisht makineria e golave ​​të Bayern Munich, Robert Lewandowski dhe legjenda Lionel Messi.

Dhe nëse duhet të besohet gazetari spanjoll Sergio Gonzalez, do të jetë ky i fundit që do të marrë sërish çmimin prestigjioz individual, duke e lënë pas homologun e tij polak.

Leo Messi ka pasur një vit të turbullt. Duke besuar se ai me siguri do të rinovonte me Barcelonën pas një fushate triumfuese në Copa America me Argjentinën, komplikimet financiare të minutës së fundit nënkuptonin se ai do të duhej të kërkonte kullota të reja.

Megjithatë, viti i tij ka qenë i shkëlqyer si zakonisht, pavarësisht nga një pritje e gjatë për golin e tij të parë në Ligue 1 me klubin e tij të ri PSG.

Lewandowski, i cili thuhet se do të jetë nënkampion, ka qenë gjithashtu produktiv si kurrë më parë. Pasi pandemia e pengoi atë të fitonte atë që ishte pothuajse me siguri Topi i tij i parë i Artë vitin e kaluar, shumë besojnë se ai ende e meriton ta marrë atë këtë vit.

Ka pasur shumë debate rreth kësaj teme. Megjithatë, Gonzalez deklaron se Messi tashmë është informuar se do t’i jepet një Top i Artë i shtatë i paprecedentë.

Nëse është kështu, argjentinasi do të ketë shkruar një tjetër kapitull të lavdishëm në një karrierë historike. Mbetet vetëm të presim datën 29 nëntor për të parë nëse do të bëhet zyrtare.

Radari.al