Duke folur në një intervistë për Le Monde, ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter ka insistuar më tej se ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy i tha presidentit të atëhershëm të UEFA-s, Michel Platini, të votonte për Kupën e Botës 2022 në Katar.

“Sarkozy e ftoi Platinin të bashkohej në fund të një dreke në Pallatin Elysee, ku mori pjesë edhe Princi i Kurorës Tamim. Platini më telefonoi të nesërmen në mëngjes për të thënë: “Ju ndoshta nuk mund të mbështeteni më tek unë dhe zërat e mi, sepse kreu i shtetit më pyeti nëse mund të mbështes Katarin”. Sigurisht që isha i frustruar me Platinin.”

Platini tashmë është kundërpërgjigur:

“Kanë kaluar 5 vjet që kur Sepp Blatter bëri të njëjtin pretendim të rremë dhe të pabazë. Mendova se plakja jepte akses te mençuria dhe e vërteta. Ajo që ai thotë është absolutisht e rreme… Ishte krejtësisht e pamundur që Nicolas Sarkozy të ndikonte në votën time.”

Radari.al