Të nominuarit për çmimet THE BEST të FIFA-s në lojën e meshkujve dhe femrave janë publikuar zyrtarisht.

Kandidatët u përzgjodhën nga dy panele ekspertësh për secilin përpara se të përpilohej lista e ngushtë për votim publik deri më 10 dhjetor.

Fituesit do të zbulohen nëpërmjet një ceremonie online më 17 janar pasi të përcaktohen tre finalistët për secilën kategori dhe të nominuarit janë si më poshtë…

Lojtari më i mirë për meshkuj

 • Karim Benzema (Real Madrid dhe Francë)
 • Kevin De Bruyne (Manchester City & Belgjikë)
 • Cristiano Ronaldo (Manchester United dhe Portugali)
 • Erling Haaland (Borussia Dortmund & Norvegji)
 • Jorginho (Chelsea & Itali)
 • N’Golo Kanté (Chelsea dhe Francë)
 • Robert Lewandowski (Bayern Munich dhe Poloni)
 • Kylian Mbappé (PSG dhe Francë)
 • Lionel Messi (PSG dhe Argjentinë)
 • Neymar (PSG dhe Brazil)
 • Mohamed Salah (Liverpool dhe Egjipt)

Lojtarja më e mirë për femra

 • Stina Blackstenius (Häcken & Suedi)
 • Aitana Bonmati (Barcelona dhe Spanjë)
 • Lucy Bronze (Manchester City & Angli)
 • Magdalena Eriksson (Chelsea dhe Suedi)
 • Caroline Graham Hansen (Barcelona dhe Norvegji)
 • Pernille Harder (Chelsea dhe Danimarkë)
 • Jennifer Hermoso (Barcelona dhe Spanjë)
 • Ji Soyun (Chelsea dhe Koreja e Jugut)
 • Sam Kerr (Chelsea dhe Australi)
 • Vivianne Miedema (Arsenal dhe Holandë)
 • Alexia Putellas (Barcelona dhe Spanjë)
 • Christine Sinclair (Portland Thorns & Kanada)
 • Ellen White (Manchester City dhe Angli)

Trajneri më i mirë për meshkuj

 • Antonio Conte (Tottenham)
 • Hansi Flick (Gjermani)
 • Pep Guardiola (Manchester City)
 • Roberto Mancini (Itali)
 • Lionel Scaloni (Argjentinë)
 • Diego Simeone (Atlético Madrid)
 • Thomas Tuchel (Chelsea)

Trajneri më i mirë për femra

 • Lluis Cortés (Barcelona)
 • Peter Gerhardsson (Suedi)
 • Emma Hayes (Chelsea)
 • Beverly Priestman (Kanada)
 • Sarina Wiegman (Angli)

Portieri më i mirë për meshkuj

 • Alisson (Liverpool dhe Brazil)
 • Gianluigi Donnarumma (PSG dhe Itali)
 • Édouard Mendy (Chelsea & Senegal)
 • Manuel Neuer (Bayern Munich dhe Gjermani)
 • Kasper Schmeichel (Leicester City & Danimarkë)

Portierja më i mirë për femra

 • Ann-Katrin Berger (Chelsea dhe Gjermani)
 • Christian Endler (Lyon dhe Kili)
 • Stephanie Labbé (PSG dhe Kanada)
 • Hedvig Lindahl (Atlético Madrid & Suedi)
 • Alyssa Naeher (Chicago Red Stars & SHBA)

Lista e ngushtë për të nominuarit për çmimin Puskás për golin më të mirë të vitit 2021 do të shpallet në një datë të mëvonshme.

Radari.al