Nëse jeni adhurues i ullinjëve, kjo dietë është idealja për ju.

Nëse doni të humbni peshë shpejt, nutricionistët sugjerojnë që të provoni një dietë me ullinj. Kjo dietë është shumë e njohur në Itali, dhe nëse ju pëlqen ulliri dhe vaji i ullirit, nuk do të jetë e vështirë për ju, transmeton portal arbresh.info

Dieta me bazë ulliri është shumë rigoroze dhe zgjat vetëm 3-5 ditë.

Për këtë kohë të shkurtër ju mund të humbisni deri në 5kg.

E tëra që duhet të bëni është të hani ullinjë në stomakun bosh dhe të konsumoni një lugë vaj ulliri.

Mëngjesi dhe dreka duhet të përbëhen nga një sallatë e bërë nga perime të freskëta dhe e spërkatur mirë me vaj ulliri, transmeton portali arbresh.info

Në darkë konsumoni vetëm ullinjë të zi dhe gjatë ditës pini ujë të gazuar.

Dieta italiane konsiderohet edhe ideale për humbjen e peshës, por edhe e shëndetshme për shkak të vlerave ushqyese që përmbajnë ullinjtë.

Radari.al