Georginio Wijnaldum kishte një vendim për të marrë këtë verë kur ai e dinte se mandati i tij me Liverpool FC kishte përfunduar. 31-vjeçari kishte oferta nga FC Barcelona dhe Paris Saint-Germain, dhe mesfushori zgjodhi të shkonte në Paris.

Wijnaldum e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij profesionale në Angli duke luajtur për Newcastle United dhe The Reds. Si rezultat, ai po bënte një hap jashtë zonës së tij të rehatisë kur nënshkroi me PSG.

Reprezentuesi holandez foli me faqen zyrtare të klubit kryeqytetas duke diskutuar vendimin e tij për të marrë këtë sipërmarrje të re në karrierën e tij me PSG. Wijnaldum shpjegoi se sa shumë ndryshime kanë ndodhur në jetën e tij gjatë muajve të fundit.

“Gjithçka është ndryshe për mua. Unë po ndryshoj rrënjësisht jetën time, vendin tim, gjuhët e mia. Dhe në mënyrë të pashmangshme, duhet kohë për t’u përshtatur. Kam bashkëlojtarë të rinj, një trajner të ri, ende po i njoh në fushë dhe jashtë saj”, tha Wijnaldum.

“Po punoj shumë për të bërë më të mirën time dhe për të bërë diferencën. Kam rrezikuar, por mendoj se duhet të dish si të dalësh nga zona jote e rehatisë, të rritesh dhe të mësosh gjithmonë më shumë. Dhe e di që bëra zgjedhjen e duhur; Unë kam besim.”

PSG ka disa muaj nën rripin e tyre këtë sezon, dhe Wijnaldum foli për mënyrën se si e sheh skuadrën duke ecur përpara. Ka pasur shumë kritika për stilin e lojës, por pavarësisht vërejtjeve nga jashtë, mesfushori beson se ata janë në rrugën e duhur.

“Ne po punojmë shumë për të marrë rezultate të mira dhe për të luajtur më mirë se çfarë po bëjmë tani, por ne kemi një shpirt të vërtetë ekipor dhe një mendje prej çeliku. Është thelbësore të fitosh tituj dhe të jesh një ekip i madh. Ne jemi në rrugën e duhur”, tha Wijnaldum.

Radari.al