Edhe pse bisedimet për emërimin e afërt të Xavi Hernandez si menaxher i Barcelonës vazhdojnë të qarkullojnë, thashethemet për lojtarët që ai mund të dëshirojë të shtojë në listën e tij në Camp Nou gjithashtu kanë filluar të rritin ritmin.

41-vjeçari pritet gjerësisht të emërohet trajneri i Barcelonës, madje raportet pretendojnë se një njoftim mund të bëhet këtë të enjte. Nëse do të jetë vërtet kështu, spanjolli do të marrë drejtimin e ndeshjes së tij të parë më 20 nëntor, kundër Espanyol.

Siç është rasti me çdo trajner që vjen në një klub, Xavi gjithashtu do të dëshironte të sillte lojtarë të rinj për të ndërtuar një skuadër sipas imazhit të tij. Dhe, sipas El Nacional, ish-mesfushori i Barcelonës ka kërkuar që klubi të bëjë katër nënshkrime për të.

Emri i parë në listën e dëshirave të Xavi është ai i mesfushorit të Manchester United, Paul Pogba. 28-vjeçari është në vitin e fundit të kontratës së tij me Djajtë e Kuq dhe do të jetë në dispozicion si transferim i lirë në fund të sezonit. Me një rinovim që nuk duket në Old Trafford, ai do të nisë negociatat me klubet e huaja për një marrëveshje parakontrate në janar.

Një lojtar që ka qenë në radarët e Barçës prej vitesh, francezi po kërkon gjithashtu interes nga Real Madrid dhe PSG. Megjithatë, marrëdhënia e mirë e katalanasve me agjentin e tij, Mino Raiola, mund të luajë një faktor në negociata.

Një tjetër klient i Raiolës, Erling Haaland, është gjithashtu lartë në listë për Xavi dhe Barçën. 21-vjeçari është rritur në një nga sulmuesit më vdekjeprurës në ndeshjen e Borussia Dortmund dhe ka shënuar gola për argëtim gjatë tetëmbëdhjetë muajve të fundit. Norvegjezi ka një klauzolë përfundimi prej 75 milionë eurosh që fillon vitin e ardhshëm. Por pagat, komisionet e agjentëve dhe kostot e përfshira mund ta bëjnë këtë lëvizje të ndërlikuar për Blaugranët.

Emri i tretë në listën e blerjeve të Xavi, sipas raportit, është ai i Dani Olmos. Spanjolli, një ish-akademik i Barcelonës, është lidhur me një rikthim në klub që nga dritarja e verës dhe mund të nisë një operacion për ta rikthyer atë në janar nga RB Leipzig, të paktën në një huazim përpara se ta nënshkruajë atë përgjithmonë në fund. të sezonit.

Lojtari i fundit që fituesi i Kupës së Botës 2010 ka kërkuar nga katalanasit të nënshkruajnë është Jules Kounde i Sevillas. 22-vjeçari është vendosur si një nga mbrojtësit më të mirë në La Liga gjatë dy sezoneve të fundit dhe nuk do të jetë i lirë, duke qenë se ai ka një klauzolë lirimi prej 80 milionë euro. Për më tepër, Chelsea, Manchester United dhe Real Madrid janë të gjithë të interesuar për nënshkrimin e francezit gjithashtu.

Radari.al