FIFA po punon për planet për themelimin e Kupave të Botës dyvjeçare. Megjithatë, propozimi i fundit i organit qeverisës për të shkurtuar kohën ndërmjet turneve ka tronditur rrënjësisht botën e futbollit.

Shoqatat e futbollit të femrave dhe meshkujve treguan se çështja nuk është diçka për t’u marrë me zemër.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino u bëri thirrje të gjitha palëve që të “sillen” në mënyrë të arsyeshme në debatin mbi Kupat e Botës të mundshme dyvjeçare.

Asgjë nuk është ende e sigurt. Megjithatë, nëse propozimi i FIFA-s shkon përpara apo jo, ka shumë të ngjarë të dalë në sipërfaqe deri në pranverën e vitit 2022.

Presidenti i FIFA-s është avokati kryesor i të gjithë idesë së Kupës së Botës dyvjeçare.

Infantino kohët e fundit njoftoi se FIFA do të presë një “samit global” të largët më 20 dhjetor. Pasi e bëri publike idenë e tij të martën e kaluar, ajo ngriti menjëherë shumë vetulla dhe mori zemërim të përgjithshëm.

“Ne jemi përballur me disa kritika legjitime. Unë thjesht po u bëj thirrje të gjithëve që të jenë të qetë dhe racional për këtë”, tha presidenti i FIFA-s gjatë konferencës për shtyp.

Shpjegimi i presidentit 51-vjeçar për një ndryshim kaq rrënjësor mori një përgjigje dërrmuese.

Përfaqësuesit e UEFA dhe CONMEBOL deklaruan kundërshtimin e tyre për një modifikim të tillë në orarin e Copa Mundial. Por Infantino sqaroi pozicionin e tij.

“Nuk është propozimi im apo vendimi im. Më duhet të lehtësoj dialogun dhe t’i bashkoj njerëzit”, tha presidenti zvicerano-italian i FIFA-s.

Për zhgënjimin e adhuruesve të futbollit të femrave, Infantino nuk sqaroi nëse votimi midis shoqatave anëtare të FIFA-s do të mbahej veçmas për Kupat e Botës për femra dhe meshkuj. Si rezultat, mungesa e shpjegimit në vetvete e hodhi më tej çështjen në hije në vend që ta ndriçonte atë.

Vizioni përfundimtar i Infantinos është t’u japë të gjithëve një shans për të qenë pjesë e Kupës së Botës. Sidoqoftë, në mënyrë që ajo të qëndrojë konkurruese, është thelbësore të gjendet një ekuilibër. Kjo do të thotë të shikohen të gjitha variablat konkurrues, duke përfshirë mundësinë e vendeve të renditura më të ulëta, rritjen e parave të çmimeve dhe zgjerimin e dritareve ndërkombëtare.

Por askush nuk mund të jetë i sigurt nëse një Kupë Botërore dyvjeçare është drejtimi i duhur për momentin.

Të hënën e kaluar, Jill Ellis, udhëheqëse e Grupit Këshillues Teknik (TAG) dhe dy herë fituese e Kupës së Botës si trajner kryesor i USWNT, diskutoi shkurtimisht këtë çështje publikisht.

“Nuk mund të them se ky është një përfundim i paracaktuar,” tha Ellis, duke shtuar se “në fund do të shkojë në një votim”.

Ish-trajnerja e USWNT e la të hapur për diskutime në të ardhmen e afërt, por siç u shpreh ajo: “Ka kaq shumë pozitive që vijnë nga një Kupë Botërore”.

Por kjo është me të vërtetë për debat.

Së fundmi, Alex Morgan është shtuar në bordin këshillues të FIFA-s. Pesë lojtarë të tjerë aktivë aktualisht janë pjesë e bordit prej 31 anëtarësh. Anëtarë të tillë përfshijnë Lindsey Horan, Ali Riley, Deyna Castellanos, Wendie Renard dhe Asisat Oshoala.

Nga njëra anë, është dërrmuese të shohësh FIFA që vlerëson opinionet e lojtarëve. Por nga ana tjetër, duket sikur organit qeverisës i intereson vetëm kur këto opinione janë në favor të tyre.

Sa i përket aseteve të përmbushjes së një ideje kaq sfiduese, po, do të sjellë shumë më tepër para në formën e të ardhurave për sportin. Futbolli i femrave ka nevojë për ato para për ta parë të ardhmen me optimizëm.

Siç u tha Morgan gazetarëve: “Mund të përfitojë vërtet ligat e klubeve në mbarë botën […] për sa i përket shikueshmërisë, duke fituar më shumë mbulim për futbollin e femrave”.

Kupa Botërore ka qenë gjithmonë qendra e futbollit të grave. Rritja e dukshmërisë dhe ndërgjegjësimit rreth tij vjen gjithmonë me të, siç ka vërtetuar historia e konkursit.

Lojtarët e rinj vijnë në qendër të vëmendjes. Edhe pse ligat kanë filluar tashmë në disa vende, lojtarët kthehen me statusin në formë, duke sjellë së bashku shikueshmërinë që fituan përmes paraqitjeve të tyre në Kupën e Botës.

Pavarësisht parave dhe statusit në anën e Kupave të Botës dyvjeçare, disa disavantazhe vijnë me një ndryshim të tillë.

Siç shpjegoi Morgan: “Është vërtet e vështirë të kuptosh konceptin e ndryshimit nga çdo katër vjet në dy, sepse kjo është ajo me të cilën jemi mësuar.”

Rezultatet e një ndryshimi kaq të madh të Kupës së Botës për femra nuk do të vijnë pa kosto. Tani për tani, dritaret ndërkombëtare përkojnë me ndeshjet e ligës vendase dhe, në fund të fundit, lojtarët e marquet priren të humbasin ndeshjet e ligës për të luajtur për ekipet e tyre kombëtare.

“Është një element shumë i rëndësishëm se si do të strukturohet kualifikimi sepse aty marrin pjesë të gjithë anëtarët e FIFA-s”, tha Infantino.

Megjithatë, ligat vendase evropiane kanë treguar pakënaqësinë e tyre. Shoqatat Nordike të Futbollit të Suedisë, Norvegjisë, Danimarkës, Ishujve Faroe, Islandës dhe Finlandës kanë kërcënuar tashmë se do të largohen nga FIFA nëse zhvillohet Kupa e Botës dyvjeçare.

Infantino tha gjithashtu se “sistemet e kualifikimit do të jenë pjesë e diskutimeve me konfederatat dhe shoqatat”.

Njeriu i fuqishëm i FIFA-s përdor vetëm 25% të shoqatave anëtare që marrin pjesë përfundimisht në fazën finale të Kupës së Botës si alibi për qëllimet e tij.

E vërteta e ashpër është se nëse vetëm një në katër kombëtare e meriton me të vërtetë të marrë pjesë në turneun më të mirë të futbollit në botë. Ky nuk është një problem i shfaqjes së Kupës së Botës – por diçka që pjesa tjetër e 75% e shoqatave duhet të zgjidhë.

Edhe pse futbolli i meshkujve nuk është atraksioni kryesor i Lojërave Olimpike, futbolli i femrave vërtet dallohet mes preferencave të tifozëve.

Ndryshe nga loja e meshkujve, turneu i femrave nuk është i kufizuar për moshën dhe emrat më të mëdhenj të familjes janë në dispozicion për të realizuar ëndrrat e tyre olimpike.

Triumfi i Kanadasë duhet të konsiderohet një moment madhor pasi Lojërat Olimpike zakonisht zhvillohen një vit pas Kupës së Botës për femra. Disa madje mund ta quajnë kombëtaren kanadeze si kampionët e dytë të botës.

Mbajtja e Kupës së Botës çdo dy vjet padyshim që do të dëmtojë Lojërat Olimpike, të cilat mbajnë një vend të veçantë në zemrat e çdo tifoze të futbollit të grave.

Nëse FIFA do të bëjë diçka në lidhje me këtë, ata duhet të shtyjnë që më shumë ekipe të bas

Kemi parë klube të mëdha si Real Madrid dhe Manchester City që kërcënojnë UEFA-n në mënyrë që të formojnë ligën e tyre dhe të shtyjnë axhendën e tyre ekonomike. Ata nuk ia dolën dhe për hir të futbollit, le të shpresojmë se nuk do të ndodhë kurrë.

Por tani kjo është një gjë krejtësisht tjetër. FIFA po përpiqet të heqë gjithçka që mundet nga futbolli ndërkombëtar. Duke u mbështetur në më shumë Kupat e Botës, ndryshimi i sistemit aktual të kualifikimeve (për mirë apo për keq) në mënyrë që të degradohet sporti dhe të mblidhen më shumë para, nuk është mënyra për të ecur përpara. As për futbollin e femrave dhe as për meshkujt.

Jill Ellis dhe TAG mund të jenë në favor të kësaj ideje radikale dhe mund të mos jetë një përfundim i paramenduar siç tha Ellis. Është e sigurt që në fund do të shkojë në votim, por nuk duhet të jemi të sigurt se ata e dinë saktësisht se çfarë po bëjnë.

Të gjithë në biznes duhet të dëgjojnë mendimin e tyre, duke përfshirë tifozët dhe një numër të madh lojtarësh aktualisht aktivë.

Radari.al