L’Équipe raporton sot se LFP po kërkon të luajë ndeshjen Monaco-Lyon të shkurtit të ardhshëm në Shangai, në pritje të miratimit nga FIFA.

Ndërsa autoritetet e Ligue 1 kërkojnë mënyra të reja për të tregtuar ligën pas katastrofës së të drejtave të transmetimit të vitit të kaluar, propozimi i fundit është të luhet një ndeshje në Kinë, përkatësisht ndeshja që do të ishte luajtur në Stade-Louis II të Monakos në javën e 23.

Me të drejtat e Ligue 1 që janë nën shitur jashtë vendit – 73 milionë euro në vit, krahasuar me 710 milionë euro për futbollin spanjoll dhe 1.4 miliardë euro për futbollin anglez – shpresohet që ndeshja, e cila do të mbahet përpara se të hyjnë në lojë kupa europiane apo angazhimet ndërkombëtare, do të bëjë një ndikim pozitiv.

Presidenti i Lyon-it, Jean-Michel Aulas ka treguar se projekti ka miratimin e tij – në pritje të çështjeve logjistike – dhe atë të Monakos, pasi u takua gjatë darkës me zëvendëspresidentin e Monakos, Oleg Petrov – “Është një operacion ambicioz për imazhin e Ligue 1 dhe transmetimin e tij. ”

Të dy klubet kanë lidhje me Kinën – Lyon ka një aksioner kinez dhe sponsorë nga vendi, ndërsa Monaco dhe presidenti Dimitry Rybolovlev kanë lidhje tregtare atje.

Megjithatë, projekti do të kërkonte miratimin e FIFA-s. Edhe pse Trophée des Champions mund të mbahet jashtë vendit, ndeshjet e ligës duket se janë një çështje tjetër – La Liga ishte përpjekur tashmë në vitin 2019 për të bindur FIFA-n që të zhvillonte një ndeshje Villarreal-Atlético Madrid në Miami, pa rezultat. Një tjetër tentativë u bë vitin e kaluar për Girona-Barcelona, ​​sërish e refuzuar.

Radari.al