Çfarëdo që mund të bëjë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo mund ta bëjë më mirë – dhe anasjelltas. Kjo duket të ketë qenë mendësia e dy legjendave të futbollit për më shumë se një dekadë.

Kur ata po garonin në La Liga, Messi do të shënonte dy gola për Barcelonën një natë dhe Ronaldo do të shënonte një hat-trick për Real Madridin natën tjetër.

Cristiano do të shënonte një dygolësh për Los Blancos dhe Messi do të përgjigjej me katër gola për Barçën.

Ky rivalitet i jashtëzakonshëm zgjati për nëntë sezone të paharrueshme në Spanjë dhe është një nga arsyet pse ata tani mburren me 11 çmime marramendëse të Topit të Artë mes tyre.

Të dy super yjet tani po i afrohen fundit të karrierës së tyre të shquar, por ata mbeten dy nga lojtarët më të mirë në planet – nëse jo * dy lojtarët më të mirë në planet – dhe janë ndër favoritët për të fituar çmimin Topi i Artë 2021.

Me vlerësimin individual më prestigjioz të futbollit të klubit, Ronaldo është duke bërë gjithçka në fuqinë e tij për të mos u lënë në hije nga rivali i tij afatgjatë në Paris Saint-Germain.

Messi barazoi rekordin e Ronaldos kundër RB Leipzig

Sipas Manchester Evening News, Messi barazoi një nga rekordet e Ronaldos në Ligën e Kampionëve me dygolëshin e tij kundër RB Leipzig të martën.

Ky ishte ekipi i 38-të i ndryshëm kundër të cilit Messi kishte shënuar në Ligën e Kampionëve. Fenomenale.

Ronaldo rifiton rekordin nga Messi 24 orë më vonë

Por vetëm 24 orë më vonë, Ronaldo e çoi numrin e tij në 39 ekipe të ndryshme në Ligën e Kampionëve me golin e tij dramatik fitues për Manchester United kundër Atalanta në Old Trafford.

A ishte Messi në mendjen e tij kur ai doli në fushë të mërkurën mbrëma? A ishte rezultati i argjentinasit kundër RB Leipzig që çoi në ikonën Portugeze që të vraponte si një njeri i pushtuar gjatë pjesës së dytë?

Ne kurrë nuk do ta dimë, por nuk ka absolutisht asnjë dyshim se Messi e ka nxitur Ronaldon – dhe, përsëri, anasjelltas – gjatë gjithë karrierës së tyre të jashtëzakonshme.

Të dy lojtarët meritojnë të gjitha meritat në botë për qëndrimin në krye të majave të futbollit për një kohë kaq të gjatë.

Radari.al