Atletico Madrid mirëpriti Liverpoolin në Wanda Metropolitano në Ligën e Kampionëve këtë mbrëmje në një përplasje gojore mes dy peshave të rënda evropiane. Ishte një ndeshje pulsuese që vizitorët nga Merseyside fituan 3-2.

Atletico ishte e dyta në Grupin B të Ligës së Kampionëve që shkoi në lojë, dy pikë prapa liderit Liverpool, tre më pak se Porto dhe katër para Milanit.

Liverpool kaloi në epërsi në minutën e tetë përmes Mohamed Salah, ndoshta futbollisti më në formë në Evropë. Ai hyri nga ana e djathtë para se të shihte përpjekjen e tij nga buza e kutisë duke devijuar Jan Oblak.

Naby Keita dyfishoi avantazhin e Liverpoolit në minutën e 13 -të. Topi i ra atij me një shikim të golit dhe ai nuk bëri asnjë gabim, duke lëshuar një përpjekje të goditur mirë mbi Oblak në këndin e sipërm të djathtë për t’i dhënë Atleticos një mal për t’u ngjitur.

Atletico, me forcë tipike mendore, u përgjigj mirë. Antoine Griezmann tërhoqi një në minutën e 20 -të, duke drejtuar përpjekjen e Koke nga distanca drejt portës pas punës së mirë të Thomas Lemar në anën e majtë.

Francezi përfundoi rikthimin në minutën e 34 -të. Ai e mblodhi topin pas lojës inteligjente të Joao Felix para se të hapte trupin e tij dhe të përfundonte me besim. Ai më pas u shndërrua nga heroi në horr në minutën e 51-të, megjithatë, pasi goditja e tij e lartë ndaj Roberto Firmino e pa atë të merrte një karton të kuq të drejtë.

Liverpool rifitoi epërsinë e tij dhe e bëri 3-2 në minutën e 78-të, përsëri përmes Salah. Këtë herë egjiptiani shënoi nga vendi, duke vendosur me qetësi goditjen e tij të penalltisë në këndin e poshtëm të majtë të rrjetës dhe duke e dërguar Oblak në rrugën e gabuar.

“Një ndeshje e ashpër kundër një kundërshtari që kishte një lojë të shkëlqyeshme dhe zakonisht fiton ndeshje me shumë gola,” supozoi Diego Simeone në bilbilin e fundit në komentet e Marca.

“Ne nuk e filluam ndeshjen ashtu siç donim, por pas golit të dytë filluam të luanim ndeshjen që po kërkonim. Ne kishim shanse për të vënë veten përpara, me atë më të qartë që erdhi në pjesën e dytë, por portieri bëri një tjetër pritje të madhe. Ekipi iu përgjigj mirë rënies së një njeriu. “

Simeone u kritikua nga shumë në mediat britanike për largimin nga fusha pa i dhënë dorën trajnerit të Liverpoolit Jurgen Klopp në bilbilin e fundit. “Unë nuk përshëndes gjithmonë trajnerin tjetër pas lojës, sepse nuk më pëlqen,” shpjegoi ai. “Nuk është e shëndetshme as për fituesin dhe as për humbësin. Unë e mendoj kështu. Por tani, kur ta shoh, do ta përshëndes pa problem. “

Radari.al