Gara për Topin e Artë të këtij viti është një nga më të afërmit në kohët e fundit. Ne duhej të bënim pa Topin e Artë vitin e kaluar për shkak të pandemisë koronavirus, por çmimi i famshëm kthehet këtë vit me finalet që do të mbahen më 29 nëntor.

Përpara finales, lista e zgjeruar është shpallur pasi konkurset dhe shoqatat kombëtare bënë nominimet e tyre. Ndër listën janë yjet e La Liga Karim Benzema, Luka Modric, Memphis Depay, Luis Suarez, Pedri dhe Gerard Moreno.

Ndërkohë, Lionel Messi, Robert Lewandowski, Jorginho, N’Golo Kante dhe Mo Salah janë të gjithë ndër të preferuarit.

Në Spanjë, shumica e mbështetësve qëndrojnë rreth Benzemas, i cili menaxhoi sezonin më të mirë të shënimit në karrierën e tij sezonin e kaluar, duke shënuar 22 gola në La Liga dhe 30 në të gjitha garat.

Dhe madje edhe fituesi i vitit 2018 Modric po e mbështet atë për të fituar, duke i thënë Diario AS: “Ka kandidatë të ndryshëm që mund ta fitojnë atë. Për mua, Karim është një prej tyre.

“Shpresoj që ai ta fitojë sepse e meriton për mënyrën se si ka luajtur këtë vit dhe trajektoren e tij.

“Mbi të gjitha, këto vitet e fundit. Ai ka qenë gjithmonë në një nivel të lartë. Dhe ai tani ka fituar një titull me Francën, i cili është i rëndësishëm në këto çmime. Shpresoj që ai të fitojë sepse e meriton ”.

Siç qëndrojnë gjërat, Lionel Messi është i preferuari pasi fitoi Pichichin në La Liga para se të fitonte Kupën e Amerikës me Argjentinën, ndërsa Robert Lewandowski është pak mbrapa duke shënuar deri në 41 gola në Bundesliga sezonin e kaluar.

Këtu janë pesë favoritët kryesorë

  1. Lionel Messi – 4/7
  2. Robert Lewandowski – 5/2
  3. Jorginho – 7/1
  4. Mo Salah – 10/1
  5. Karim Benzema – 16/1

Fushata për t’i dhënë Benzemas një Top të Artë po rritet me të vërtetë në Spanjë, por francezi ka të ngjarë të dështojë. Messi e kaloi me lehtësi Benzeman sezonin e kaluar me një skuadër të Barcelonës që ishte inferiore ndaj Real Madridit.

Ylli tani i PSG-së gjithashtu fitoi titullin e tij të parë të madh ndërkombëtar, duke fituar Copa América me Argjentinën.

Përtej Messit, Lewandowski, i cili ende nuk e ka fituar çmimin, bëri një total prej 41 golash të pabesueshme vetëm në futbollin vendas sezonin e kaluar.

Polaku ka qenë jashtëzakonisht i qëndrueshëm gjatë disa viteve dhe meriton mirënjohje për përpjekjet e tij.

Pretendentët e tjerë përfshijnë gjithashtu Jorginho, i cili ishte i shkëlqyeshëm për Chelsea në fushatën e tyre fituese të Ligës së Kampionëve para se të fitonte Euro 2020 me Italinë.

Ka pasur gjithashtu një fushatë prapa Kante, i cili fitoi Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, duke qenë shumë i qëndrueshëm gjatë disa viteve gjatë kohës së tij me Chelsea dhe Leicester City.

Radari.al