Pep Guardiola ka shpjeguar pse nënshkroi me Jack Grealish dhe ka diskutuar përshtatjen e nënshkrimit të rekordit në Manchester City.

Grealish u bë lojtari i parë 100 milionë funte në historinë e futbollit britanik pasi nënshkroi për Man City në një marrëveshje rekorde nga Aston Villa gjatë verës, me kombëtaren angleze që kishte bërë përshtypje që kur bëri kalimin në Etihad.

ai 26-vjeçar ka luajtur në futbollin evropian për herë të parë këtë sezon dhe ka shënuar një herë dhe ka dhënë një asistim në dy paraqitje të Ligës së Kampionëve për klubin.

City udhëton për t’u përballur me Club Brugge në kompeticionin nesër në mbrëmje dhe para ndeshjes Guardiola ka diskutuar sesi Grealish është vendosur që nga ardhja e tij rekord në klub.

“Ne folëm për këtë dhe atë që ai duhet të jetojë kur nuk është këtu, për sa i përket ushqimit, pushimit dhe gjumit,” tha Guardiola.

“Ajo që ai ka bërë deri më tani është e shkëlqyeshme, përveç Burnley ai ka luajtur çdo lojë në një nivel të mirë dhe jam i sigurt se ai do të përmirësohet. Si menaxher, ju duhet të dini pozicionin më të mirë, por ai ka luajtur shumë mirë.

“Ai është i fokusuar brenda dhe jashtë fushës dhe është i fortë, pesha e tij dhe dhjami i trupit është perfekt dhe ai mendërisht është në pozicionin e duhur. Shtë hera e parë që ai luan çdo tre ditë. Ne luajmë çdo tre ditë për 11 muaj dhe është e vështirë, por është një sfidë e mirë për të. ”

Ardhja e Grealish shton një kontingjent tashmë të rëndë të talenteve krijuese në City, me konkurrencë për vende përfshirë Phil Foden, Riyad Mahrez dhe Raheem Sterling ndër të tjera.

I pyetur pse Grealish u shënjestrua gjatë dritares së verës, Guardiola theksoi aftësinë e mesfushorit për të ‘tërhequr kundërshtarë’ dhe thotë se është e rëndësishme që kampionët e Premier League të kenë opsione përpara një sezoni të gjatë.

“Cilësia në të tretën e fundit. Ai është në gjendje të tërheqë kundërshtarë dhe të gjejë shokët e tij.

“Ne kemi shumë lojtarë por shtuam një tjetër sepse kemi shumë ndeshje në shumë kompeticione. Ai është në një moshë perfekte dhe kur ju jeni në krye në ato kompeticione, skuadra duhet të largohet pak, përndryshe është e vështirë.

“Të gjithë duhet të ndiejnë presionin nga ata të rinj, dhe lajmet duhet të kuptojnë se çfarë ka bërë klubi. Të gjitha klubet e mëdha e bëjnë këtë. “

Radari.al