Për pjesën më të mirë të 20 viteve, Lionel Messi ka qenë lojtari më i mirë në botë. Luis Suarez, Cristiano Ronaldo, Neymar, Robert Lewandowski dhe madje Gareth Bale kanë qenë të gjithë në garë për lojtarin e dytë më të mirë në titullin botëror në periudha të ndryshme, por ata kurrë nuk e kanë eklipsuar maestron argjentinas, sipas mendimit tim. gjithsesi Disa prej tyre janë afruar, por nuk mbaj mend që asnjëri prej tyre të tejkalojë sulmuesin legjendar të Barcelonës gjatë një periudhe të tërë 12 mujore.

Jo vetëm për sa i përket prodhimit, por edhe ndikimit.

Unë me të vërtetë mendova se Messi e kishte atë titull të kyçur deri ditën kur doli në pension. Por më pas ai u transferua në PSG dhe gjithçka u rivendos. Ai nuk është i njëjti Messi dhe mund të mos jetë më kurrë. Fuqitë e tij nuk janë zbehur, vetëm Mauricio Pochettino është ende duke u përpjekur të arrijë një ekuilibër për të marrë më të mirën nga ekipi i tij. Nuk ka garanci që ai në të vërtetë do. Thjesht do të thotë që momentet e shkëlqimit të Messit do të jenë kalimtare.

Ndërsa kurora për më të mirët në botë mund të ketë qenë e pranishme në fillim të sezonit, ajo tani është ngjitur fort në kokën e Mohamed Salah.

Numri 11 i Liverpoolit ka shënuar në tetë ndeshje radhazi dhe aktualisht është në 10 gola dhe katër asistime nga 10 starte.

Ish -romi është në formën e jetës së tij.

Dy javë më parë ai kërceu pranë mbrojtjes më të mirë në Premier League, të paktën statistikisht, për të shënuar një gol të mbrojtësit të sezonit. Aymeric Laporte dhe Ruben Dias kishin vendet më të mira në shtëpi ndërsa Salah bëri një përpjekje me këmbë të djathtë përtej Ederson për të shtuar pikëçuditjen në një driblim verbues.

Theshtë ai lloj goli që një lojtar shënon një herë në karrierën e tij, dy herë nëse është vërtet i mirë.

Megjithatë, ai ndoqi golin kundër Manchester City me një gol që ishte po aq i mrekullueshëm kundër Watford.

Ka një klip që po qarkullon në mediat sociale ku Peter Drury komenton golin.

“Salah. Ai nuk do ta bënte përsëri, apo jo? Mo Salah..ka. “

Unë mendoj se ai pjesë e komentit kap në mënyrë perfekte atë që të gjithë po mendonin. Jo vetëm tifozët e Liverpoolit, por çdo tifoz futbolli. Jo vetëm ata, por çdo person i vetëm që shikoi golin e tij kundër Man City.

Me Salah, nuk është kurrë ‘si e ka bërë atë?’, Është gjithmonë ‘si e ka bërë atë përsëri?’.

Sepse ai ka shënuar një ndryshim të atij goli disa herë për Liverpoolin tani. Ai në një farë mënyre ka lëvizur rrugën e tij të lirë në zonë kur nuk dukej e mundur më parë duke goditur një përpjekje përtej portierit. Ju gjithmonë pyesni veten nëse keni qenë dëshmitarë të golit të tij më të mirë, por kurrë nuk jeni plotësisht të sigurt.

Dallimi midis asaj kohe dhe tani është se ai ka shtuar një element krijues në lojën e tij – siç tregohet në radarin e fundit. Pra, tani ai është vërtet sulmuesi më i mirë gjithëpërfshirës në botë tani. Në tre nga dhjetë ndeshjet e tij këtë sezon ai ka shënuar dhe asistuar në një ndeshje të vetme.

Do ta kishit shumë të vështirë të gjeni një sulmues i cili është aq i plotë sa është tani. Asistimi i tij për golin e Sadio Mane kundër Watford është po aq qesharak sa goli i tij. Të peshosh atë që kalon ndërsa ka përdorur pjesën e jashtme të këmbës është e egër. Çdokush tjetër dhe ju do ta shihni atë në lajmet në Sky Sports News, por Salah disi merret si i mirëqenë.

Ai është më i miri në botë dhe është e vështirë të shihet se kush e heq atë. Ky version i pamëshirshëm dhe i pamëshirshëm i Salah është më i miri i tij akoma.

Radari.al