Gjigandi teknologjik i Tajvanit, Foxconn, zbuloi të hënën tre prototipet e tij të parë të automjeteve elektrike, duke nënvizuar planet ambicioze për t’u diversifikuar larg rolit të tij në ndërtimin e pajisjeve elektronike të konsumit për Apple dhe firmat e tjera të teknologjisë.

Automjetet – një SUV, një sedan dhe një autobus – u prodhuan nga Foxtron, një ndërmarrje e përbashkët midis Foxconn dhe prodhuesit tajvanez të veturave Yulon Motor.

Zëvendëspresidenti i Foxtron, Tso Chi-sen, u tha gazetarëve se automjetet elektrike do të kenë një trilion dollarë nga Tajvani për Foxconn në pesë vjet – një shifër ekuivalente me rreth 35 miliardë dollarë.

Foxconn, i quajtur zyrtarisht Hon Hai Precision Industry, synon të bëhet një lojtar kryesor në tregun global të EV dhe ka arritur marrëveshje me startupin amerikan Fisker dhe grupin e energjisë të Tajlandës, PTT PCL.

Sedani do të shitet nga një prodhues i paspecifikuar i veturave jashtë Tajvanit në vitet e ardhshme, ndërsa SUV do të shitet nën një nga markat e Yulon dhe është planifikuar të dalë në treg në Tajvan më 2023.

Autobusi, i cili do të mbajë një simbol Foxtron, do të fillojë të funksionojë në disa qytete në Tajvanin jugor vitin e ardhshëm në një partneritet me një ofrues të shërbimit lokal të transportit.

Foxconn këtë muaj bleu një fabrikë nga kompania amerikane Lordstown Motors për të bërë vetura elektrike. Në gusht bleu një fabrikë çipash në Tajvan në një lëvizje për të furnizuar prodhuesit e veturave në krizë.

Foxconn gjithashtu ka vendosur një objektiv për të siguruar komponentë ose shërbime për 10% të EV të botës deri në vitin 2025 dhe 2027.

Radari.al