Është e ndaluar ta teproni me këtë dietë. Kjo dietë nuk duhet të ndiqet për më shumë se dy javë.

Si të humbasësh peshë shpejt në një kohë të shkurtër sidomos para verës? Moda më e fundit në SHBA është dietë me kos, krijuar nga eksperti i mirëqenies dhe aktori Jeannie Mai, me një grup ekspertësh.

Dietë tashmë është testuar nga disa yje, ndër të cilat Courtney Cox dhe David Arquette dhe një grup modelesh të Victoria Secret-së që kanë humbur peshë më shpejt.

Kosi i sugjeruar është YOPLAIT LIGHT, i cili ju lejon të humbisni dy ose tre kilogram në pesëmbëdhjetë ditë. Kur ju hani kos, kalcium që ai përmban eliminon qelizat e kortizolit. Për më tepër, aminoacidet  ndihmojnë për të djegur dhjamin, kështu që ju humbisni peshë në mënyrë të lehtë.

Dietë kos ka një qëllim kryesor: hani çdo ditë kos natyral ose kos me fruta, të cilat janë të lehtë për t’u tretur. Sheqernat dhe çajrat bimor ose kafja janë të lejuara.

Këtu keni një plan të shkurtër ditor:

Mëngjesi: një filxhan kafe ose çaj me sheqer, një lugë çaji me tërshërë dhe kos me % të ulët yndyre. 

Dreka: zgjidhni midis produkteve: një pjatë me oriz me dy domate të mbushura me kërpudha dhe djathë me yndyrë të ulët, një fileto salmon i pjekur në skarë me perime ose patate të pjekura, sallatë me marule, domate, bizele dhe misër.

Si ëmbëlsirë: një tas me kos me luleshtrydhe dhe rrush.

Pas dreka: kos me përmbajtje të ulët yndyre.   

Darka: një tas me kos me copa frutash (mollë, dardhë, pjeshkë).

Radari.al