Ne jemi tani disa muaj në sezonin e brendshëm 2021/22 në të gjithë Evropën – dhe shumica e ligave në kontinent duken se do të kundërshtohen ashpër këtë afat.

Skuadra e mbushur me yje e Paris Saint Germain ka hapur tashmë një hendek të dukshëm në samitin e Ligue 1. Në vende të tjera, megjithatë, gjërat janë shumë më të ngushta pasi disa nga lojtarët kryesorë të botës konkurrojnë për të mburrur të drejtat në garat e tyre përkatëse.

Transfermarkt përditëson rregullisht vlerat e tregut të lojtarëve gjatë gjithë sezonit dhe kohët e fundit ka publikuar shifra të rishikuara për ata që konkurrojnë në Evropë pas fazave të hershme të fushatës aktuale.

Si pjesë e procesit të përditësimit të tyre, faqja e të dhënave të futbollit ka zbuluar formacionet më të vlefshme të kombinuara për secilën nga ligat ‘pesë-të mëdha’ të Evropës, dhe ne i hedhim një sy rezultateve më poshtë.

Serie A (€623M)

Analiza: Serie A mund të mburret me totalin më të ulët të kombinuar të të gjitha ligave të paraqitura këtu, por ka ende disa talente serioze në shfaqje.

Individualisht, sulmuesi i Interit Lautaro Martínez udhëheq rrugën për sa i përket vlerës së tij të parave të gatshme (80 milion €). Sidoqoftë, Matthijs de Ligt, Federico Chiesa dhe Sergej Milinkovic-Savic secili vlen rreth 70 milion €.

La Liga (€710M)

Analiza: Vetëm tre lojtarë të Barcelonës bëjnë pjesë në formacionin e La Ligas këtë herë. Blaugrana ende mund të mburret me dy nga tre lojtarët më të vlerësuar aktualisht që luajnë në Spanjë.

Dyshja e mesfushës Frenkie de Jong (90 milion €) dhe Pedri (80 milion €) secili renditet shumë, me vetëm Marcos Llorente të Atletico në të njëjtën pozitë.

Lojtarët e Diego Simeones drejtojnë formacionin në përgjithësi, megjithatë, me pesë përfaqësues – me vlerë të kombinuar 310 milion €.

Çuditërisht, vetëm Ferland Mendy (50 milion €), përfshihet në formacion për Real Madrid.

Bundesliga (€728M)

Analiza: Titulli i lojtarit më të vlefshëm në rangun e lartë gjerman, në mënyrë të parashikueshme, i shkon frontistit pjellor të Dortmundit, Erling Haaland. Një ngritje prej 20 milion € sheh vlerën e norvegjezit në 150 milion €.

Kjo shifër astronomike do të thotë që 21-vjeçari tani konsiderohet më i vlefshëm vetëm se më shumë se gjysma e skuadrave në Bundesliga.

Ylli i Bayern Munich Joshua Kimmich renditet i dyti për sa i përket çmimit të tij (90 milion €). Hendeku prej më shumë se 60 milion € midis çiftit ilustron sa i vlerësuar është Haaland në të vërtetë.

Shoku i skuadrës së Haaland në Dortmund, Jude Bellingham është një tjetër që ka parë vlerën e tij të rritet ndjeshëm. Mesfushori anglez pa numrin e tij të kërcejë me 20 milion €, duke i dhënë atij një vlerë tregu sot afër 70 milion €.

Pavarësisht se tani është 33 vjeç, kandidati i Bayern për Topin e Artë Robert Lewandowski ruan një vlerë mbresëlënëse prej 60 milion €.

Ligue 1 (€755M)

Analiza: Siç mund ta prisni, ky grafik ka një ndikim të madh parizian. Me lojtarët e PSG që kontribuojnë me një vlerë marramendëse prej 680 milion € mes tyre (duke përfshirë edhe tre të parët e Lionel Messit, Kylian Mbappe dhe Neymar me vlerë afër 340 milion €), Ligue 1 ka – deri tani – shpërndarjen më të pabarabartë të talenteve në të gjitha tiparet e ligave.

Premier League (€955M)

Analiza: Duke përfshirë jo më pak se pesë lojtarë të vlerësuar të paktën 100 milion €, Premier League shkatërron konkurrencën këtu. Jack Grealish i Man City është i fundit që ka arritur këtë vlerë, pasi është rritur me gati 40 milion € që nga kalimi i tij veror nga Aston Villa.

Është Harry Kane ai që merr mantelin si ylli më i vlefshëm i kampionatit anglez, megjithëse, me sulmuesin e Spurs që vlerësohet me 120 milion €.

Ashtu si Romelu Lukaku, Mo Salah, Kevin De Bruyne dhe Bruno Fernandes nuk janë shumë prapa.

Përkundër pasurisë së talenteve sulmuese, Premier League mund të mburret edhe me mbrojtjen më të çmuar të Evropës – duke peshuar në një total të vlerësuar të kombinuar prej mbi 285 milion €. Numra të frikshëm!

Radari.al