Një fotografi vlen një mijë fjalë dhe kjo është pikërisht arsyeja pse ne po krijojmë këto galeri me vende të bukura, për t’ju frymëzuar që të lini gjithçka dhe thjesht të shkoni atje duke ndjekur zemrën tuaj. 

Nëse po mendoni se ku të filloni të eksploroni këtë botë të madhe dhe të bukur, ne kemi disa vende që padyshim do t’ju marrin frymën. Ato janë misteriozë, magjepsës dhe të pazakontë në të gjitha mënyrat e mundshme. 

Këtu janë vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni me patjetër.

Die Rakotzbrück

E njohur gjithashtu si Ura e Djallit, Die Rakotzbrück është një urë në Gjermani, e famshme për arkitekturën e saj gati të përsosur. Së bashku me reflektimin e tij krijon një rreth perfekt që duket thjesht mahnitës pavarësisht se si e shikoni. Padyshim që duhet parë!

Die Rakotzbrück | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Salar de Uyuni

Ky liqen i madh parahistorik Bolivian shndërrohet në pasqyrën më të madhe natyrore në botë kur një shtresë e hollë uji mbulon fundin e tij të bardhë shkëmbor. Vetë liqeni është zhdukur prej kohësh dhe ajo që shihni është formimi i bukur i shkëmbit të kripës që ka mbetur prej tij. Salar de Uyuni është gjithashtu shtëpia e tufave të flamingove të mrekullueshme rozë.

Salar de Uyuni 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Parku Nënujor

Ky park nënujor nuk është vetëm një marifet i krijuar në fund të një liqeni – është një park aktual i gjelbër që shkon nën ujë herë pas here për shkak të ndryshimeve sezonale! E vendosur në Liqenin e Gjelbër në Tragoess, ky fenomen natyror është një gjë e domosdoshme për të parë për të gjithë adhuruesit e bukurisë atje.

Parku Nënujor | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Liqeni me kandil deti

Rajoni i Palau është shtëpia e më shumë se 70 liqeneve, por vetëm njëri prej tyre quhet Liqeni i Meduzës. Ju lehtë mund ta merrni me mend pse! Në vitin 2013 autoritetet mbyllën liqenin për vizitorët pasi kandilët e detit ishin pothuajse të zhdukur… dhe gjithçka ndryshoi! Në vetëm disa vjet, popullata e kandilëve të detit u kthye në nivelin e saj ‘normal’.

Liqeni i kandil deti | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Liqeni Natron

Po në lidhje me një liqen që mumifikon vizitorët e tij? Zogjtë dhe kafshët që shkojnë për të vizituar liqenin Natron shpesh kthehen në mumie me pamje rrënqethëse përmes kalcifikimit. Unë nuk e di nëse liqeni në të vërtetë luan një pjesë në vdekjet e këtyre kafshëve apo ata thjesht ndodhin që të arrijnë fundin e tyre, por rezultati është vetëm mbetja e shtyllës kurrizore.

Vlei i Vdekur

Vizita në një oaz të tharë mund të mos duket si ideja më romantike, por thjesht shikoni ngjyrat e Dead Vlei! Emri mund të përkthehet afërsisht si ‘kënetë e vdekur’, dhe ofron pamje si kurrë më parë.

Vlei i Vdekur | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Krishti i humnerës

Statuja e zhytur në bronz e Jezu Krishtit është një vend i preferuar i zhytësve të detit nga e gjithë bota. Është 2.5 metra i lartë, i cili është mbresëlënës edhe nën ujë! Shtoni këtë vend në listën e gjërave që duhen parë në Itali.

Krishti i humnerës | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Mali Huashan

Huashan Mountain mund të mos jetë mali më spektakolar në botë, por sfidon gravitetin e tij! Në fund të këtij shtegu të tmerrshëm do të gjeni një shtëpi çaji. Por për të arritur atje do t’ju duhet të kaloni në rrugën më të rrezikshme në planet.

Huashan Mountain | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Liqeni Retba

A keni ëndërruar ndonjëherë të notoni në ujë rozë? Epo, edhe nëse nuk e keni bërë, mund të shkoni në Senegal dhe ta bëni atë në ujërat e butë rozë të liqenit Retba në Dakar. Liqeni u detyrohet ngjyrës së tij të veçantë të algave Danaliella salina, një lloj i veçantë i planktonit dhe disa mineraleve. Është e sigurt të notosh në liqen, prandaj mos harro rrobat e banjës!

Liqeni Retba | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Ujvara e gjakut

Antarktida është shtëpi për shumë mrekulli, por rrallë mund të dëgjojmë për Ujvarën e Gjakut! Ajo duket e çuditshme dhe kërcënuese mes mjediseve të bukura të bardha të mbuluara me akull dhe dëborë. Rënia e gjakut i detyrohet ngjyrës së saj të mrekullueshme të kuqe për shkak të sasive të mëdha të hekurit në ujë. Është i njëjti proces që bën ndryshkun aktual të hekurit!

Vinicunca Mountain Rainbow

Montaña de Siete Colores, i njohur gjithashtu si Mali i Ylberit ose thjesht Vinicunca, është një mrekulli shumëngjyrëshe e Perusë për të cilën shumë njerëz nuk e dinë. Është shumë e vështirë për t’u arritur, por sapo të arrini kulmin do të shpërbleheni me një pamje që vetëm pak e kanë parë me sytë e tyre.

Vinicunca Rainbow Mountain | 15 vendet më të çuditshme në të gjithë botën që duhet të vizitoni në vitin 2020 | ZestRadar

Radari.al