Thuhet se Newcastle United është gati të paguajë klauzolën e lirimit prej 16 milionë funtesh të kërkuar për të shkaktuar një marrëveshje për të punësuar Brendan Rodgers nga Leicester City.

Taktisti i Irlandës Veriore po shfaqet si një nga objektivat kryesorë të Newcastle për të zëvendësuar Steve Bruce si menaxher, me Magpies të prirur për të sjellë një emër të madh pas marrjes së tyre nga Arabia Saudite javën e kaluar.

Trajnerë të tjerë të klasit botëror si Antonio Conte dhe Zinedine Zidane janë përmendur si kandidatë të mundshëm për punën në Newcastle, por tani duket se klubi është i vendosur të bëjë gjithçka për Rodgers.

Ish -menaxheri i Liverpool dhe Celtic ka bërë punë të shkëlqyeshme në Leicester, e cila më parë e kishte parë atë të lidhej me klube të mëdha si Arsenali dhe madje edhe Barcelona.

Duket qartë se Rodgers ka atë që duhet për të udhëhequr Newcastle në një epokë të re, me stilin e tij argëtues të lojës që ka të ngjarë të jetë një hit për fansat në St James ‘Park.

Megjithatë, Rodgers mund të joshet për të vazhduar me projektin e tij në Leicester, me dhelprat gjithashtu dukej si një klub që me të vërtetë po shkon.

Newcastle do të marrë pak kohë për të arritur në atë nivel, edhe nëse ata tani kanë atë lloj parash për të rivalizuar emrat më të mëdhenj të futbollit botëror në tregun e transferimeve.

Radari.al