Çmimet globale të naftës së papërpunuar kanë rënë rreth 1% të enjten pasi Rusia u ofrua të lehtësojë krizën e energjisë në Evropë me furnizime shtesë me gaz, ndërsa SHBA la të kuptohet se do të lëshojë naftë të papërpunuar nga rezervat e saj strategjike.

Që nga ora 12:00 GMT, çmimi i të ardhmes së dhjetorit për naftën standarde të naftës Brent ra në 80.28 dollarë për fuçi, ndërsa të ardhurat e nëntorit për standardin e papërpunuar amerikan West Texas Intermediate (WTI) ranë me 1.32%, në 76.41 dollarë për fuçi.

Çmimet e naftës ditët e fundit kanë treguar një korrelacion me çmimet e gazit natyror. Rritja rekord e çmimeve të gazit në Evropë ka tërhequr naftën së bashku me të si një mall zëvendësues. Me çmimet e gazit tani në rënie, nafta po ndjek shembullin.

Çmimet e gazit natyror arritën nivele të larta të paparë në tregun evropian të mërkurën, duke arritur një rekord prej 1,937 dollarë për mijë metra kub. Pasi Presidenti rus Vladimir Putin ofroi furnizime shtesë për Evropën, çmimet e gazit filluan të tërhiqen në mënyrë dramatike, duke rënë nën 1.000 dollarë për mijë metra kub të enjten.

Presioni mbi çmimin e naftës u hoq disi nga komentet e sekretares amerikane të energjisë Jennifer Granholm. Ajo tha se SHBA mund të çlirojë naftën bruto nga rezervat strategjike të qeverisë, rreth 60 milionë fuçi, për të frenuar rritjen e çmimeve të benzinës. Granholm gjithashtu foli për mundësinë e vendosjes së një ndalimi për eksportet e naftës, por analisti i lartë i tregut në DNB Markets Helge Andre Martinsen vuri në dukje se një hap i tillë duket jorealist, pasi mund të dëmtojë industrinë e naftës në Shtetet e Bashkuara, e cila gjithashtu do të çojë në një rritje e mprehtë e çmimit të naftës bruto Brent dhe një rritje e kostos së benzinës,” raportoi Wall Street Journal. Sa i përket rezervave strategjike, disa ekspertë thonë se masa ka shumë të ngjarë të stabilizojë çmimet e naftës.

“Shqyrtimi i përdorimit të rezervave në SHBA ka të ngjarë të sinjalizojë se ne nuk do të shohim që çmimet e naftës të dalin jashtë kontrollit,” tha Ed Moya, analist i lartë i tregut në Oanda Corp, për Bloomberg.

Ndërkohë, disa ekspertë gjithashtu e shohin planin e Uashingtonit për lirimin e rezervave strategjike si një mesazh për Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët për të shtuar më shumë furnizim në tregun global. SHBA ka akuzuar në mënyrë të përsëritur grupin se nuk po bën sa duhet për të rivendosur furnizimin global të naftës pas shkurtimeve të shkaktuara nga pandemia Covid-19 vitin e kaluar.

Radari.al