Real Madrid është padyshim klubi më i famshëm në botë dhe ka një bollëk ish-lojtarësh të shpërndarë në të gjithë botën e futbollit.

Ndërsa disa, si Angel Di Maria, Cristiano Ronaldo dhe Sergio Ramos janë të mirënjohur, të tjerët kanë marrë një rrugë jashtë rrugës së rrahur-qoftë ajo duke luajtur në ligat më të errëta apo thjesht në divizionet e ulëta të futbollit spanjoll.

Ne kemi zgjedhur gjashtë ish-yje të Madridit, që është e vështirë të besohet se po luajnë ende futboll profesional në 2021.

Alvaro Negredo

Sevilla snare Madrid striker Negredo | UEFA Champions League | UEFA.com

Negredo hyri në klubin lokal Rayo Vallecano para se të lëvizte nëpër qytet për t’u bashkuar me Real Madrid Castilla në 2005.

Ai qëndroi atje për dy vjet, duke bërë përshtypje të mjaftueshme në ekipin B për t’u thirrur në skuadrën e parë për disa ndeshje në Copa del Rey nga menaxheri i atëhershëm Fabio Capello.

Negredo kurrë nuk vazhdoi, megjithatë, dhe u transferua në Almeria në 2007, duke filluar një karrierë të gjatë dhe relativisht të suksesshme. Pika e lartë padyshim erdhi tek Sevilla, ku ai fitoi Copa del Rey dhe shënoi rregullisht mjaftueshëm për të bindur Manchester City se ai vlente një tarifë fillestare prej 16.4 milionë £.

Ai arriti 23 gola në sezonin e tij të vetëm në Etihad, duke fituar Premier League dhe League Cup. Që atëherë, ai ka luajtur përsëri në Spanjë, për Middlesbrough në sezonin e tyre më të fundit të Premier League, në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Turqi.

Tani 36 vjeç, ai ndihmoi në qëndrimin e Cadiz në La Liga sezonin e kaluar dhe mbetet pjesë përbërëse e ekipit të tyre.

Roberto Soldado

Soldado desvela la razón por la que no triunfó en el Real Madrid

Soldado fitoi La Ligën me Madridin në fillim të karrierës së tij dhe shënoi dhjetëra gola në La Liga për Getafe dhe Valencia. Tani në moshën 36 -vjeçare, ai vazhdon të jetë në nivelin më të lartë spanjoll me Levanten, pas magjisë me Valencia, Fenerbahce dhe Granada. Në përgjithësi, një karrierë e fortë profesionale.

Në Angli, megjithatë, Soldado do të mbahet mend gjithmonë si një nga shtatë lojtarët jo shumë madhështorë që Tottenham nënshkroi për të zëvendësuar Gareth Bale …

Pedro Leon

Real Madrid presentó a Pedro León - Mediotiempo

Është e lehtë të harrosh që Leon ka luajtur ndonjëherë për Madridin, por ai ishte pjesë e ekipit mbretëror në 2010.

Leon kishte shkëlqyer për Getafe, duke shënuar tetë dhe asistuar nëntë në La Liga, ndërsa Getafe u kualifikua në Europa League. Madridi ishte i bindur. Ai vlente një puntatë.

Ata shpenzuan 10 milionë € për nënshkrimin e tij dhe më pas… mirë, ai nuk bëri shumë.

Besimi i tij ndoshta nuk u ndihmua nga fakti se ai u bë një nga lojtarët e sakrifikikuar të Jose Mourinhos, i therur shumë publikisht për të bërë një gjë. Ne nuk jemi të sigurt se cila pikë, por ja ku shkoni.

Pasi e hoqi Leon për një ndeshje të Champions League me Auxerre, Mourinho u pyet pse nga shtypi spanjoll dhe u përgjigj: “Ju flisni për Pedro Leon sikur të ishte [Zinedine] Zidane, [Diego] Maradona ose [Alfredo] Di Stefano. Unë nuk kam pse të justifikoj mungesën e tij.”

Leon zgjati vetëm një sezon në Bernabeu, çuditërisht, duke bërë gjashtë paraqitje në ligë para se të kthehej në Getafe, së pari në huazim, pastaj për gjysmën e tarifës që Madridi kishte paguar.

Sidoqoftë, ajo përvojë e keqe nuk e demoralizoj atë. Pas pesë vitesh në Getafe, ai kaloi pesë të tjerë me Eibar para se të nënshkruante për Fuenlabrada të divizionit të dytë në 2021.

Royston Drenthe

Royston Drenthe: From Real Madrid to rap and the Dutch third-division |  Goal.com

Royston Drenthe ishte talenti i ri i nxehtë i futbollit evropian pas një kampionati evropian për U-21 me Holandën në 2007, dhe u kap nga Madridi në një marrëveshje prej 14 milionë €.

Sidoqoftë, ai kurrë nuk e arriti potencialin e tij në dukje të madh dhe përfundimisht u huazua, së pari te Hercules dhe pastaj Everton, para se të transferohej përfundimisht në Alania në një marrëveshje të përhershme që doli të mos ishte aspak shumë e përhershme.

Pas gjashtë ndeshjeve në Rusi, ai nënshkroi për Reading dhe ka qenë në lëvizje që atëherë, duke luajtur për gjashtë klube të tjera në pesë vende, si dhe duke provuar dorën e tij dhe duke kënduar dhe aktruar.

Në 2021, ai u shfaq në Racing Murcia në Divizionin Spanjoll Tercera, duke i thënë Guardian: “Unë jam këtu sepse më pëlqen ende futbolli, e kupton? Futbolli më bën të lumtur, më liron mendjen ”.

Jose Callejon

Real Madrid's Jose Callejon: We can beat Barcelona if we play like this |  Goal.com

Një tjetër i cili kaloi nëpër gradat dhe luajti për ekipin Castilla B, Callejon u largua nga Madridi, duke luajtur dy sezone në Espanyol, para se të kthehej në një marrëveshje prej 5.5 milion euro në 2011.

Rikthimi i tij në Bernabeu ishte i fortë nëse nuk ishte spektakolar, duke fituar La Liga në 2012, por kryesisht duke luajtur si zëvendësues dhe në ndeshje më të vogla.

Pas dy sezoneve në kryeqytetin spanjoll, anësori u transferua në Napoli dhe lulëzoi në një lojtar të shkëlqyer në ekipin e Maurizio Sarri.

Disa menaxherë të Napolit më vonë, Callejon u transferua te Fiorentina në Tetor 2020 dhe ky është klubi ku ai luan tani, duke u ngritur në krye në moshën 34 vjeç.

Diego Lopez

Real Madrid: Real Madrid want a new Diego Lopez | MARCA in English

Ashtu si Callejon, Lopez doli në rang, u largua dhe u kthye në Madrid, duke u kthyer në janar 2013 pas një dëmtimi të portierit të parë Iker Casillas. Pak e dinin atëherë se kthimi i Lopez ishte shenja e një episodi magjepsës dramatik.

Lopez ishte titullar ndërsa Casillas ishte i dëmtuar, por sigurisht që pritej që Casillas të rifitonte vendin Nr.1 ​​pasi të shërohej.

Kjo nuk ishte ajo që ndodhi fare. Në vend të kësaj, Mourinho vlerësoi shfaqjet e Lopez në qiell të lartë, i tha Casillas se do të duhej të qëndronte në stol dhe nisi një incident politik, me Casillas, Sergio Ramos dhe një lojtar tjetër të paidentifikuar që thuhet se do të shkonin te presidenti i klubit Florentino Perez për të thënë se ose Mourinho largohet nga klubi gjatë verës ose largoheshin ata.

Lojtarët morën rrugën e tyre, por nën drejtimin e shefit të ri Carlo Ancelotti, Lopez mbeti zgjedhja e parë në La Liga për të gjithë sezonin 2013-14. Megjithatë, në fund të asaj fushate, Lopez u nis për në Milan dhe Casillas më në fund u kthye në portë.

Pas dy sezonesh në Itali, Lopez u kthye në atdheun e tij, duke nënshkruar për Espanyol. Atje ai mbetet, përsëri në klasin e parë në moshën 39 vjeç, pasi ndihmoi Espanyol në promovim sezonin e kaluar.

Radari.al